Kumlama Makinesi Nasıl Çalışır?

Doğa ve malzemeler zamanla birbiri ile etkileşir. Bu etkileşim sonucunda özellikle metal yapıdaki malzemelerde paslanma ve korozyon gibi durumlar meydana gelmektedir. Korozyon özellikle yapı malzemeleri için istenmeyen ve önlenmesi gereken bir durumdur. Bu nedenle kumlama makinesi üretilmiş ve bu tarz durumlarda kullanılmaktadır. Kumlama işlemi, metal yapıdaki malzemenin uğradığı korozyon, paslanma gibi durumlar sonucunda oluşan yağ, kir gibi etmenleri kaldırır ve metalin ömrünü uzatmak adına boyama işlemi yapılır. Peki, kumlama makinesi nasıl çalışır?

Makine Çalışma Prensibi

Kumlama makinesi nasıl çalışır denildiğinde ilk olarak kumlama işlemi bilinmesi gerekmektedir. Kumlama işleminde, kumlama kumunun yüksek oranda basınç kullanılarak hava ve metalin çarptırılması sağlanır. Kumlama makinesi içerisine yerleştirilen kum hava ve metalin temas etmesi için bombardıman işlemini gerçekleştirerek metalin temizlenmesini sağlamaktadır. Bu sayede metal üzerinde herhangi bir kir, pis gibi bir durum kalmayacaktır. Separtörlere dökülen kumlar, türbinlere aktarılır ve filtrelerde tutulur. Temiz hava ile çalışma mantığı var ise fan ile dışarıya atım yapılır.

Kumlamada Neler Kullanılır?

Kumlama makinesi özel bir makine türüdür. Bu nedenle makine içerisinde belirli malzemelerin kullanılması önemlidir. Bu malzemeler metal asalı olan, cam esaslı olan ya da mineral esaslı olan malzemeler olarak ayrılabilmektedir. Kumlama makinesi içerisinde kullanılacak olan bu malzemelerin seçim aşamasında doğru bir seçim yapılmalıdır. Her makine için özel olarak ayrı bir aşındırıcı türü yer aldığı için seçimlerde makine türüne göre işlem yapılması gerekmektedir. 

Kumlama Yöntemleri

Kumlama işleminde çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Yöntemler kendi içlerinde makine tipine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle kumlama yöntemlerinde genel olarak basınç tercih edilse de diğer yöntemlerde önemli yöntemlerdir. Bu yöntemler makineler içerisinde farklı şekillerde ayarlanmıştır. Bu nedenle metalin durumuna göre hangi makinenin kullanılacağı iyi bir şekilde belirlenmelidir. Aksi takdirde kumlama işlemi yapılacak olan metal istenmeyen bir şekilde sonuç verebilir.

Kumlama makinesi doğru kullanılması ve doğru bir işlem yapılması gereken makinelerdendir. Çetingil, Turk Shot Blast olarak bu alanda kumlama işlemleri için etkili ve doğru işlemleri tüm kurallarına uygun olarak yapmaktayız.