Kumlama Makinesi Güvenlik Talimatı

Kumlama makineleri, çok fazla sayıda sektörde kullanılan, pratikliğiyle dikkat çeken ve çok amaçlı olarak kullanılabilen son derece kullanışlı bir alettir. Makine sayesinde birçok farklı sektörde işler kolaylaşmış, çalışanlar diğer odak noktalarına dikkat edebilmiştir. Kendi içerisinde çok fazla alternatif türe ayrılan kumlama makinesi, metallerin boya ve kaplama işlemlerine maruz kalmadan önce temizlenebilmesine olanak sağlar. Metaller bu makine sayesinde yüzey temizliğinden doğal taş pürüzlendirmesine kadar çok fazla alternatif amaç için hazırlanabilmektedir. Bu makineler, aynı zamanda seyyar, otomatik, manuel, taşıma bantlı veya kabinli olarak çeşitlere de sahiptir.

Kumlama Makinesi Çeşitleri

Kumlama makinesi, birçok farklı özelliğe sahip olan türleri ile sık sık ihtiyaç duyulan bir alet olup kullanımı son derece kolaydır. Amaca göre farklılıklar gösterebilen makinelerin kullanım alanı, size en uygun makineyi bulma konusunda yardımcı olacaktır. Makinelerin çeşitliliği, işe yaradığı sektör ve platform sayısını da her geçen gün artırmaktadır.

Kumlama Makinesi Güvenlik İçin Ne Yapmalı?

Güvenlik şartlarının en üst düzeylerde olduğu ortamlarda kullanılması gereken makineler, hem çevreye hem de çalışanlara zarar vermeyecek şekilde aktif biçimde fayda sağlayabilir. Bu nedenle, kumlama makinesi güvenlik talimatları mutlaka ama mutlaka okunmalı, tüm detaylar iyice öğrenilmelidir.

Makinelerde kullanım öncesinde akıllarda bulundurulması gereken ilk nokta, aleti kullanacak olan kişinin yüksek basınç içeren makinenin başına geçerken tecrübeli ve donanımlı olmasıdır. Bu faktör, henüz işe başlamadan bir kaza olmaması adına son derece önemlidir.

Kumlama işlemi yaparken makinenin başında bulunan kişi, mukavemeti yüksek seviyelerde olan bir maske kullanmalıdır. Eğitimlerin yeterli olması ile iş kazalarının önlenmesi, doğru orantılı bir şekilde ilerlediği için bu faktörlere mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi taktirde iş kazaları kaçınılmazdır.

Kumlama Makinesi ve Çalışanın Tecrübesi

Makinenin başına geçen birey yeterli donanıma sahip olmadığı taktirde hem iş sahasını hem de kendi sağlığını tehlikeye atan bir çalışma stili sergileyecektir. Bu nedenle makinenin başına tam donanımlı, bu alanda tecrübeli ve deneyim sahibi birinin geçmesi, tüm olumsuz ihtimalleri minimum seviyelere indirgemeyi başarma konusunda yardım sağlayacaktır.