Otomatik Kumlama Makineleri

Kumlama sektöründe farklı ihtiyaçlarra farklı kumlama makineleri bulunmaktadır.  Bu makineler özelliklerine göre kullanılır. Her alan için farklı üretilenkumlama makinelerinde, otomatik kumlama makineleri de oldukça sık kullanılan türler arasında yer almaktadır. Her alanda yüzey temizliği amacıyla yapılan bu işlem için özel bir tür olarak seçilen kumlama makineleri, aşındırıcı seçenekleri ve kullanım alanlarına göre değişiklik gösterir. Bu nedenle yapı sektörü, bitmiş mamül, çelik konstrüksiyon, döküm ve diğer alanlarda, alanların türüne göre kumlama makineleri kullanılmaktadır. Otomatik kumlama makinesi de bu alanda sıkça kullanılan türlerdendir.

Otomatik Kumlama Nedir?

Kesme, kaynak gibi işleri yapılmamış olan metal, çelik, profil, sac gibi malzemelerin ya da belirli ölçüde yer alan kesme işlemi yapılmış çelik malzemelerin, doğal taşların kumlama işleminin operatöre ihtiyaç duyulmadan yapıldığı kumlama makinesidir. Bu makine genel olarak çelik alanında kesimi yapılmamış malzemelerle ilgilenmektedir. Üretim yoğunluğu ve hızlı kumlama nedeniyle otomatik kumlama makinesi tercih edilir. Aynı zamanda mermer ve doğal taş sektörlerinde de otomatik kumlama makineleri kullanılır. Ancak bu kullanımda belirli bir ölçü durumu söz konusudur.

Nasıl Çalışır?

Kumlama makineleri genel olarak belirli bir prensibe dayalı şekilde çalışır. Çalışma mantığına bakıldığında manuel ile aynı gibi gözükse de otomatik kumlama makineleri daha farklı bir sistem izler. Türbinli otomatik kumlama makinesi olarak belirtilen bu makine sistemleri türbin adı verilen ve dakikada 3000 devir dönebilen, ihtiyaca göre değişkenlik gösteren büyüklükteki motorlardan gücünü alan sistem içerisine aldığı çelik granülleri sac, profil yarı mamül yada bitmiş metal ile doğal taşların üzerine püskürterek yüzeyde istenilen kalitede temizlik ve aşınma sağlar. Ekonomik bir işlem olması nedeniyle bir çok sektörde sıkça kullanılır. 

Kumlamanın Önemi

Korozyon, metal üzerinde oluşan ve metalin dayanıklılığını azaltan bir kimyasal etmendir. Metalin hava ile karışması ile üzerinde meydana gelen korozyon işleminde, metal bir süre sonra kendi içerisinde kırılmalara ve dayanıksızlığa başlar. Bu nedenle yapı ve diğer alanlarda bozulmalar ve yıpranmalar meydana gelir. Kumlama bu aşamada büyük önem taşır. Çetingil /Turk  Blast firmasının da profesyonel bir şekilde yaptığı gibi, kumlama işlemi korozyonu engelleyen ve ortadan kaldıran bir işlemdir. Bu sayede metal üzerindeki boya ve kauçuk kaplamanın ömrü daha da uzamaktadır.