Otomatik Kumlama Makineleri

Kumlama işlemlerinde farklı şekillerde kumlama makineleri bulunmaktadır.  Bu makineler özelliklerine göre kullanılır. Her alan için farklı şekilde kullanılan kumlama makinelerinde, otomatik kumlama makineleri de oldukça sık kullanılan türler arasında yer almaktadır. Her alanda önlem amacıyla yapılan bu işlem için özel bir tür olarak seçilen kumlama makineleri, aşındırıcı seçenekleri ve kullanım alanlarına göre değişiklik gösterir. Bu nedende yapı, malzeme ve diğer alanlarda, alanların türüne göre kumlama makineleri kullanılmaktadır. Otomatik kumlama makinesi de bu alanda sıkça kullanılan türlerdendir.

Otomatik Kumlama Nedir?

Kesme, kaynak gibi işleri yapılmamış olan metal, çelik, profil, sac gibi malzemelerin ya da belirli ölçüde yer alan kesme işlemi yapılmış çelik malzemelerin kumlama işleminin yapıldığı kumlama makinesidir. Bu makine genel olarak çelik alanında kesimi yapılmamış malzemelerle ilgilenmektedir. Henüz işleme girmemiş malzemelerde önlem almak kolay olması nedeniyle otomatik kumlama makinesi tercih edilir. İlk elden önlemi alınan malzemede korozyon gibi istenmeyen durumlar gözlemlenmez. Aynı zamanda kesimi yapılmış olsa da otomatik kumlama makineleri kullanılır. Ancak bu kullanımda belirli bir ölçü durumu söz konusudur.

Nasıl Çalışır?

Kumlama makineleri genel olarak belirli bir prensibe dayalı şekilde çalışır. Çalışma mantığına bakıldığında manuel ile aynı gibi gözükse de otomatik kumlama makineleri daha farklı bir sistem izler. Türbinli otomatik kumlama makinesi olarak belirtilen bu makine sistemleri genellikle yarı otomatik şekilde çalışmaktadır. Ekonomik bir işlem olması nedeniyle kumlama işleminde sıkça kullanılır. Ancak genellikle küçük boyutlardaki malzemelerde kullanıldığı için her alanda tercih edilen bir kumlama türü değildir.

Kumlamanın Önemi

Korozyon, metal üzerinde oluşan ve metalin dayanıklılığını azaltan bir kimyasal etmendir. Metalin hava ile karışması ile üzerinde meydana gelen korozyon işleminde, metal bir süre sonra kendi içerisinde kırılmalara ve dayanıksızlığa başlar. Bu nedenle yapı ve diğer alanlarda bozulmalar ve yıpranmalar meydana gelir. Kumlama bu aşamada büyük önem taşır. Turk Shot Blast firmasının da profesyonel bir şekilde yaptığı gibi, kumlama işlemi korozyonu engelleyen ve ortadan kaldıran bir işlemdir. Bu sayede metaller daha uzun süreler dayanabilir.