Manuel Kumlama Makineleri

Korozyon ve pas bir metal için olmaması gereken etmenlerdendir. Özellikle yapı malzemelerinde kullanılacak olan metallerin korozyona uğramasıyla birlikte dayanıksızlık ve yapıya zarar verme gibi durumlar gözlemlenecektir. Bu nedenle ortaya çıkan kumlama makineleri, korozyon ve pas gibi durumları ortadan kaldırırken, aynı zamanda metal üzerindeki boya ve kaplamanın ömrünü de uzatmaktadır. Manuel kumlama makineleri de, bu alanda kullanılan bir makine türüdür.

Manuel Kumlama Nedir?

Manuel kumlama makinesi, bir diğer adıyla basınçlı kumlama kazanı ya da kabini, 6-8 bar basınçta çalışarak aşındırıcı bir güç uygulamaktadır. Genel olarak silis, grit, çelik bilye, cam kumu, garnet gibi malzemeleri aşındırıcı olarak kullanarak metalin üzerindeki etmenleri aşındırarak bölgeyi etkili bir şekilde temizler. Kumlama makineleri arasında sıkça kullanılan bir makine olan manuel kumlama makineleri, en çok tercih edilen makine türlerinden biridir.

Kullanım Alanları

Kumlama makineleri kendi içlerinde farklı gruplara ayrılmaktadır. Her grubun kendine has özelliği nedeniyle metallerin ayrıştırılması ve aşındırılması farklı yapılmaktadır. Bu nedenle makinelerde özel bir kullanım alanı belirleme sistemi bulunur. Manuel kumlama makineleri için de açık saha ve taşınmayan yüzeyler kullanım için oldukça uygundur. Bu alanlarda yapılacak olan tüm işlemlerle birlikte daha dayanıklı hale gelen metallerin, zarara yol açma gibi bir durumu da olmayacaktır. Kabin tipi makineler kapalı ortamlarda tercih edilirken açık alan veya yeterli havalandırmanın bulunduğu oramlarda seyyar kumlama kazanları da tercih edilebilmektedir. 

Yapılarda Kumlama

Yapı malzemeleri inşaat alanları için oldukça önemlidir. Bu alanlarda kullanılmakta olan kumlama tipi manuel diğer bir adıyla basınçlı kumlama tipidir. Korozyona uğramış bir metal yapıda bir süre sonra zarar yol açabilecek şekilde dayanıksızlığa uğrayacağı için kumlama işlemi önemlidir. Kumlama makineler arasından, manuel kumlama makineleri de bina ve büyük çelik yapılarda kullanılarak metallerin kullanım süresini artırmaktadır. İnşaat alanında en çok tercih edilen ve korozyona karşı alınan önlem kumlama işlemidir.

Kumlama makinelerinin kullanımı ve kumlama işlemi profesyonel bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu alanda yer alan Çetingil / Turk Blast firması gibi firmalar, bu alanda uzmanlaşmış kişilerle çalışarak, metallerde gerekli işlemleri en uygun şekilde yapmaktadır. Bu sayede yapılarda ya da herhangi bir bölge de korozyon gibi durumlar gözlemlenmemektedir.